رزمایش محمد رسول الله (ص) نیروی زمینی ارتش، از صبح روز یکشنبه (21 آذر) متناسب با نیازهای عملیاتی روز و بر مبنای دکترین جنگ ترکیبی و نبردهای ناهمتراز و برای افزایش ضریب امنیت منطقه حساس جنوب شرق وارتقای شایستگی های رزمی وکارآمدی های نیروها در منطقه ای به وسعت بیش از 200،000 کیلومتر مربع آغاز شد و لحظاتی پیش پس از سه روز پایان یافت.

در این رزمایش نیروهای هوابرد، زرهی، ویژه ، جنگال ، پهپاد ، هوانیروز و همچنین هواپیماهای نیروی هوایی و سایتها  و رادارهای پدافند هوایی حضور داشته و دریک صحنه رزم واقعی ضمن انتقال تجارب در حوزه های طرح ریزی و اجرا به جوانان گوشه هایی از توانمندی ها و روحیه رزمی در شرایط دشوار و کاهش زمان عکس العمل را تمرین کردند.

خبر گزاری ایرانی تسلیحات نظامی

طیق گفته امیر کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، این رزمایش با حضور یگان های مختلف نیروی زمینی و پشتیبانی نیروی هوایی و قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء در منطقه جنوب شرق کشور به وسعت بیش از 200 هزار کیلومتر مربع با اعزام یگان های تکاور و واکنش سریع و عملیات هوابرد از مناطق استقرار دور دست به منطقه عملیاتی و انجام هلی برد نیروهای ویژه در مناطق حساس برگزار شد.

بنا بر اعلام مسئولان رزمایش محمد رسول الله (ص)، شلیک انواع موشک های ساخت صنایع دفاعی توسط بالگردهای هوانیروز و عملیات پهپادهای تهاجمی علیه مراکز فرماندهی و کنترل و مراکز تجمع دشمن نیز در دستور کار این رزمایش قرار داشت.

خبر گزاری ایرانی تسلیحات نظامی

اولین روز رزمایش

اعزام نیروهای واکنش سریع به منطقه عملیاتی رزمایش

در نخستین روز این رزمایش، جابجایی و اعزام یگان‌های واکنش سریع از سایر مناطق جغرافیایی کشور به‎ مناطق عملیاتی مورد نظر در کوتاه‌ترین زمان ممکن از هوا و زمین صورت گرفت.

خبر گزاری ایرانی تسلیحات نظامی

همچنین دیگر یگان‌های پیاده، زرهی، توپخانه، پهپاد، جنگال و مخابرات نیروی زمینی ارتش نیز در سطح منطقه عمومی رزمایش استقرار عملیاتی پیدا کردند.

اجرای عملیات ده‌ها بالگرد شناسایی و رزمی در رزمایش

امیر سرتیپ دوم خلبان «هوشنگ یاری» فرمانده هوانیروز نزاجا در اولین روز برگزاری این همایش اظهار داشت: انواع ماموریت‌های بالگردی اعم از هلی‌برن، چتربازی، عملیات شناسایی، کنترل فرماندهی، حمل مجروح، امداد هوایی و پشتیبانی یگان های سطحی در این رزمایش انجام می شود. 

خبر گزاری ایرانی تسلیحات نظامی

امیر یاری خاطرنشان کرد: در این رزمایش توانمندی بالگردی را ارزیابی خواهیم کرد تا در مواقع ضروری به طور موثر اقدامات لازم را انجام دهیم؛ همچنین از ده ها بالگردها همچون بالگرد شناسایی 206، بالگرد هجومی 214، بالگرد رزمی تهاجمی 209 و بالگردهای شنوک استفاده می شود.

خبر گزاری ایرانی تسلیحات نظامی

عملیات گسترده هلی برن یگان‌های تکاور نیروی زمینی ارتش اجرا شد

بنا به دستورات قرارگاه ولایت نیروی زمینی ارتش، یگان‌های هوابرد، واکنش سریع، تکاور، زرهی، مهندسی، توپخانه، جنگ‌های الکترونیک و نیروهای ویژه نزاجا برابر جدول زمان بندی مقرر در مناطق از پیش تعیین شده مستقر شدند؛ تیپ 55 هوابرد نیروی زمینی ارتش برای ایجاد عملیات مانع شونده در مدت زمان تقریبی دو ساعت که با توجه به ‌بُعد مسافت، زمان بسیار خوبی می‌باشد و مطابق با استانداردهای تعریف شده‌روز دنیا و با استفاده از چترهای تولید داخل و در ارتفاع پایین‌تر از 750 فوت که یک ‌رکورد برای فرود یگان‌های هوابرد است، در محورهای تهدید با هماهنگی کامل قرارگاه منطقه‌ای مستقر و در مجموع عملکرد موفقی را ارائه کرد. 

خبر گزاری ایرانی تسلیحات نظامی

همچنین در راستای اجرای عملیات مردم ‌یاری، اداره‌بهداشت و درمان نزاجا با ‌استقرار بیمارستان صحرایی در منطقه‌عمومی رزمایش، خدمات رایگان بهداشتی و درمانی مورد نیاز ‌به مردم منطقه ارائه کرد. 

اعزام تیپ 55 هوابرد شیراز به رزمایش

اشراف اطلاعاتی منطقه رزمایش با استفاده از پهپادهای نزاجا 

در بخش دوم مرحله چهارمین رزمایش بزرگ محمد رسول الله(ص) با توجه به‌نفوذ یک ‌گروه ویژه دشمن در منطقه، عملیات اطلاعاتی با استفاده از پهپادها، جنگال، نیروهای بومی و تیم‌های ویژه انجام گرفت و اشراف اطلاعاتی لازم ایجاد شد.

باقی مطالب را در ادامه مطالعه کنید...


خبرگزاری ایرانی تسلیحات نظامی منبع : خبرگزاری ایرانی تسلیحات نظامی
برچسب ها : رزمایش ,نیروی ,عملیات ,منطقه ,زمینی ,هوایی ,نیروی زمینی ,زمینی ارتش ,رسول الله ,محمد رسول ,واکنش سریع ,نیروی زمینی ارتش،